Діагностика слуху у дітей

Аудіометрія

Тимпанометрія

Імпедансометрія

КСВП

ASSR

OAE

Значення слуху в дитячому віці важко переоцінити. Завдяки можливості чути дитина розвиває мовні та комунікативні навички.

Порушення слуху в ранньому віці – дуже поширена проблема. За статистикою 3 дитини на 1000 новонароджених мають серйозні порушення слуху. З віком кількість дітей з сенсоневральною, кондуктивною або змішаною приглухуватістю збільшується. У нашому Центрі слуху застосовується принцип комплексної діагностики виявлення порушень слуху на найточнішому обладнанні PATH Medical (Німеччина) і Otometrics (Данія). Висококваліфікований лікар-сурдолог, отоларинголог співставляє результати декількох обстежень слуху і після цього ставить точний і остаточний діагноз.

Методи обстежень у дітей

Для виявлення патології з боку органу слуху дитини використовують 2 методи дослідження: суб’єктивний, який залежить від відповідей пацієнта і вимагає встановлення контакту з дитиною і об’єктивний, який не залежить від відповідей дитини і не вимагає контакту з пацієнтом.

Суб’єктивний метод дослідження включає в себе кілька видів аудіометрії. Об’єктивний метод складається з комплексу обстежень, а саме, імпедансометрії (тимпанометрії і реєстрації акустичного рефлексу), отоакустичної емісії, кохлеарної аудіометрії та обстеження слухових викликаних потенціалів: КСВП, ASSR. Два останні методи обстеження дозволяють поставити остаточний діагноз і встановити ступінь приглухуватості у дітей раннього віку.

Замовляйте підбір слухового апарату
безкоштовно прямо зараз

Аудіометрія

Рефлекторна аудіометрія.

Ґрунтується на спостереженнях за реакцією дитини на звуки різної гучності. Застосовується для новонароджених 2-4 місяців.

Ігрова аудіометрія.

Заснована на виконанні будь-яких ігрових дій дитини на почутий звук в більш старшому віці, коли дитина активніша і цікавіша. Застосовується у віці 7 років. Унікальною розробкою для дітей є інтерактивна ігрова аудіометрія MAGIC від ПАС Медікал. Аудіометрія MAGIC схожа на справжню магію з участю дитини, в результаті якої лікар отримує обстеження слуху маленького пацієнта у вигляді заповнених полів аудіометрії на праве і ліве вухо. Дане обстеження може з успіхом застосовуватися і у дорослих пацієнтів, у яких виникають труднощі при знятті тональної аудіометрії

Тональна аудіометрія.

Використовується у віці з 4-5 років, коли дитина вже може давати відповіді на поставлені завдання. Спочатку через повітряні навушники, а потім через кістковий телефон подаються сигнали різних частот і різної гучності на кожне вухо по черзі. Дитина, почувши звук, натискає на кнопку або говорить про це. Результат цього дослідження зображується у двох кривих, розташування яких дозволяє оцінити ступінь і вид втрати слуху у дітей і дорослих.

За допомогою тональної аудіометрії можна визначити наступні порушення слуху:

  1. Сенсоневральна приглухуватість, представлена на Малюнку №2.
  2. Кондуктивна приглухуватість, представлена на Малюнку №3.
  3. Змішана приглухуватість, представлена на Малюнку №1.

 

Мовна аудіометрія.

Є додатковим методом діагностики. За допомогою її виявляють пороги чутності тільки мовного сигналу. Зазвичай мовна аудіометрія застосовується у віці до 5 років. Під час її проведення використовуються слова. Дитина слухає їх на різних частотах і з різною гучністю, а потім повторює. Проте ПАС Медікал розробив унікальну мовну аудіометрію MATCH для дітей у віці від 3-х(!) до 5-ти років. MATCH-це мовленнєвий аудіометричний тест для дітей на основі зображень. Для виявлення порушень розбірливості мови в галасливій обстановці застосовується тест розуміння мови в шумі – SUN.

 

 

Імпедансометрія

Включає в себе тимпанометрію – дослідження рухливості барабанної перетинки, яка дозволяє оцінити роботу середнього вуха та дослідження акустичних рефлексів внутрішньовушних м’язів, тобто захисних безумовних рефлексів на гучні звуки. Імпедансометрію проводять дітям при збільшених аденоїдах, частих отитах середнього вуха, підозрі на приглухуватість. При необхідності перевірки функції євстахієвої труби при євстахеїтах, тубоотитах може бути проведено ETFтест.

 

 

Слухові потенціали мозку – КСВП/ ABR.

Найбільш повне комплексне обстеження слуху у дітей. Проводиться під час природнього або медикаментозного сну дитини. Подаються сигнали, що викликають активність слухових нейронів мозку. Вони фіксуються спеціальними датчиками-електродами, прикріпленими на шкірі голови дитини і реєструються високоточною захищеною від перешкод апаратурою. Цей метод дозволяє оцінити правильність обробки звуків на рівні від равлика до стовбура мозку включно та визначити пороги чутності на різних частотах. Поріг чутності оцінюється по наявності або відсутності V хвилі КСВП. У сучасних приладах застосовується метод реєстрації V хвилі CHIRP, який скорочує час обстеження, і збільшує видимість V хвилі. В результаті виявляється точне місце ураження слухової системи. КСВП показані дітям для виявлення сенсоневральної приглухуватості, при негативному результаті тесту отоакустичної емісії, при відсутності реакції на тихі звуки, з затримкою мовного розвитку.

 

 

Отоакустична емісія

За допомогою цього обстеження оцінюють сприйняття звуків чутливими нервовими закінченнями волоскових клітин равлика внутрішнього вуха, так як більша частина патологій обумовлена саме ушкодженням цієї частини слухової системи. За допомогою спеціального зонда, з одним або двома мікрофонами у вухах реєструється відповідна реакція волоскових клітин на звуковий сигнал. Виділяють два види отоакустичної емісії: ЗВОАЕ-дослідження затриманої викликаної отоакустичної емісії;ЕЧПС- дослідження отоакустичної емісії на частоті продукту спотворення. Розроблений PATH Medical унікальний алгоритм частотної модуляції емісії, званий FMDPOAЕ, дозволяє робити обстеження максимально точно, а також визначати слух дитини на 13-ти мовних частотах. Мультичастотний алгоритм DPOAЕ дозволяє проводити обстеження одночасно на 4 частотах, що скорочує час обстеження дитини. Скринінгова емісія DPOAЕ від PATH Medical займає лічені секунди, що вкрай важливо при обстеженнях слуху у маленьких дітей.

Отоакустична емісія є головним скринінговим методом виявлення порушень слуху у новонароджених. Обстеження показано всім дітям з моменту народження. Звертаємо увагу батьків, що тест слуху/скринінг слуху необхідно зробити ВСІМ БЕЗ ВИЙНЯТКУ ДІТЯМ з моменту народження! Якщо Вашій дитині не зробили дане обстеження в пологовому будинку-рекомендуємо терміново пройти скринінг слуху, для виключення приглухуватості, яка загрожує дитині затримкою мовного розвитку. Державна програма обов’язкового скринінгу слуху новонароджених діє у всіх розвинених країнах світу.

 

 

Об’єктивна кохлеарна комп’ютерна аудіометрія.

 Обстеження емісії продуктів спотворення DPOAЕ дозволяє виявити пороги слуху за частотами і навіть побудувати графік слуху на всіх важливих мовних частотах або кохлеарну аудіометрію! Об’єктивна кохлеарна комп’ютерна аудіометрія є унікальною розробкою ПАС Медікал (Німеччина) і з успіхом застосовується в Україні в Центрах Слуху для частотної діагностики слуху у дітей і дорослих.

Показана дітям із затримкою мовного розвитку, з підозрою на зниження слуху при відсутності патології середнього вуха (при нормальній тимпанограмі).

 

Об’єктивна комп’ютерна аудіометрія ASSR

Слухові стійкі відповіді Auditory Steady-State Responses (ASSR)-це відповіді на рівні стовбура та підкіркових структур головного мозку на модульований тон. Відповіді мозку реєструються з накладених на шкіру голови дитини датчиків-електродів. Обстеження краще проводити під час сну дитини, але є можливість діагностики і під час спокійного неспання дитини.На відміну від емісії DPOAE, ASSR дають інформацію про ступінь втрати слуху у всьому динамічному діапазоні.  Таким чином, ASSR підходять для частотної і кількісної оцінки стану слуху.  ASSR застосовують для покращення налаштування цифрових слухових апаратів у дітей.  Також ASSR призначається за показаннями для подальшої діагностики після обстеження слуху у новонароджених, для виявлення місця ураження слухової системи (разом з тимпанометрією, ОАЕ, КСВП), для визначення порогів чутності у дітей при важкій приглухуватості.